Rosnąca cena prądu spędza sen z powiek zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Z wyższymi rachunkami wiąże się wzrost cen podstawowych produktów oraz usług. Ile zapłacimy za energię elektryczną w 2022 roku i co zrobić, by jak najmniej odczuć podwyżkę cen prądu? Sprawdź, jak zaoszczędzić na rachunkach.
Cena energii elektrycznej w 2022 roku
Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez prądu. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszy się praca w energii. Poznań to jedno z miast, w których dostępne jest zatrudnienie jako monter instalacji fotowoltaicznych, urzędnik czy elektryk. Prąd jest jednym z wynalazków, które towarzyszą człowiekowi, a zatrudnienie w tym sektorze oznacza pewną i stabilną pracę. Należy jednak zauważyć, że rosnąca cena energii elektrycznej skłania Polaków do szukania oszczędności. Na rachunek za prąd składają się:
- opłata za pobraną energię,
- opłata dystrybucyjna (za dostarczenie energii).
Obserwując tendencję widoczną w ostatnich latach, można zauważyć, że cena za prąd jest coraz wyższa. Chwilowe zatrzymanie tego wzrostu nastąpiło w latach 2017-2019, gdy doszło do obniżenia opłat za dystrybucję energii elektrycznej oraz zamrożenie jej cen. Do kolejnych podwyżek doszło jednak już w 2020 roku, a mimo zapewnień o dopłatach dla gospodarstw domowych odbiorcy indywidualni nie doczekali się zapowiadanej pomocy.
Już teraz wiadomo, że cena prądu w 2022 roku będzie jeszcze wyższa. Przedstawiciele gospodarstw domowych zapłacą więcej – zwiększy się taryfa obrotu energią elektryczną (według zapowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki będzie to “wzrost dwucyfrowy”). Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2022 roku nastąpi około 12-procentowy wzrost cen prądu w gospodarstwach domowych, jednak stawki taryfowe zostaną opublikowane do 17 grudnia 2021 roku. To pozwoli spółkom na zmiany cen energii od 1 stycznia 2022 (ceny te muszą zostać zaakceptowane przez URE).
Co z firmami? Nie są one chronione przez URE, a ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorców są regulowane przez rynek. Dodatkowo od 2021 roku przedsiębiorcom dolicza się opłatę mocową, która przyczynia się do wzrostu cen prądu, szczególnie odczuwalnego w przemyśle energochłonnym. Wszelkie podwyżki wiążą się ze wzrostem kosztów za towary oraz usługi dla odbiorców końcowych, bowiem firmy przenoszą wyższe opłaty na konsumentów.
Jakie są ceny prądu w Europie?
Co ciekawe, choć w ostatnich latach cena prądu w Polsce jest coraz wyższa, w dalszym ciągu jest ona stosunkowo niska, gdy porównać jej wysokość z kosztami w innych europejskich państwach. Według danych za 2020 rok pochodzących z Eurostat Energy EU koszt 1 kWh energii elektrycznej w Polsce wynosił 14,75 eurocentów. Dla porównania – średnia cena prądu w Europie była równa 21,27 eurocenta za 1 kWh.
W 2020 roku najwyższe rachunki za prąd (30,34 eurocenta za 1 kWh) płacili obywatele Niemiec. Na tak wysokie rachunki wpływały przede wszystkim wysokie podatki zawarte w cenie prądu oraz opłaty sieciowe. Na podium pod względem wysokości cen energii elektrycznej znalazły się także Dania i Belgia (koszt 1 kWh wynosił blisko 30 eurocentów). Polska uplasowała się na 18. miejscu, za Grecją i przed Rumunią.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy sprawdzi się siłę nabywczą. Okazuje się, że ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie (w pierwszej piątce), biorąc pod uwagę zarobki społeczeństwa. Co więcej, obserwuje się stopniowy spadek średnich cen prądu w Unii Europejskiej, tymczasem w naszym kraju mamy do czynienia z ich wzrostem – w 2020 roku niemal najwyższym w UE.
Czym spowodowany jest wzrost cen prądu?
Za podwyżkę cen prądu odpowiada szereg czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. wyższy koszt zakupu megawatogodziny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Duży wpływ na cenę prądu w Polsce ma coraz wyższy koszt jego produkcji. Obecnie około 70 proc. energii w kraju wytwarza się z węgla, który co prawda w ostatnim czasie jest nieco tańszy, jednak koszty zezwoleń na emisję CO2, które muszą posiadać przedsiębiorstwa zajmujące się pozyskiwaniem energii elektrycznej z węgla, są coraz wyższe. Tylko w ciągu ostatniego roku była to podwyżka o 113 proc. Co więcej, nic nie zapowiada zahamowania tej tendencji – zapowiada się dalszy wzrost cen.
W poprzednich latach dystrybutorzy niekiedy decydowali się na mniejsze wzrosty taryf, co sprawiało, że rachunki, które płacili odbiorcy po wzroście cen, były niewiele wyższe. Obecnie jednak wykonywane i planowane inwestycje (m.in. przyłączanie instalacji OZE oraz montaż inteligentnych liczników energii elektrycznej) wymagają dużego budżetu, co sprawia, że trzeba przygotować się na większe podwyżki opłat za prąd.
Wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną mają również inne czynniki, takie jak praca zdalna. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że obecnie wielu Polaków pracuje w systemie home office, a to z kolei przyczyniło się do wyższych opłat za prąd w gospodarstwach domowych.
Co zrobić, by mniej odczuć podwyżkę cen prądu?
Uniknięcie wzrostu cen prądu jest niemożliwe. Już teraz wiadomo, że należy przygotować się na podwyżki, które będą mieć miejsce w kolejnych latach. Jest jednak kilka sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Pierwszym z nich jest oszczędzanie energii. Wybór energooszczędnych urządzeń (według nowych oznaczeń – o klasie energetycznej C) i oświetlenia LED, a także wyłączanie sprzętów, gdy z nich nie korzystamy, pozwoli na zmniejszenie opłat za prąd.
Pomocna może okazać się także zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Zmiany tej można dokonać we własnym zakresie lub udzielając pełnomocnictwa do wykonania niezbędnych czynności nowemu sprzedawcy.
Innym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Coraz większa część odbiorców energii elektrycznej decyduje się na fotowoltaikę. Tendencji tej sprzyjają dostępne dofinansowania (m.in. program Mój Prąd). Oprócz montażu paneli fotowoltaicznych warto rozważyć także zastosowanie pompy ciepła.
Póki co nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt prądu w 2022 roku, jednak już teraz pewne jest, że czekają nas podwyżki (prawdopodobnie kilkunastoprocentowe). Chcąc zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną, warto zdecydować się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a także rozważyć zmianę sprzedawcy.