Fotowoltaika w ostatnich latach przestała być fanaberią osób zamożnych, a pojawia się coraz częściej w polskim krajobrazie. To bowiem najszybszy i najskuteczniejszy sposób, aby uniezależnić się od podwyżek cen prądu i zadbać jednocześnie o środowisko wokół nas, ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery wytwarzanych przy tradycyjnych metodach produkcji prądu. Jak wybrać firmę do montażu fotowoltaiki i na jakie korzyści możemy jeszcze liczyć, decydując się na taką inwestycję?
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
Główne elementy instalacji fotowoltaicznej to ogniwa paneli słonecznych, najczęściej z krzemu, które wyłapują promienie słoneczne i produkują z nich prąd elektryczny stały. Aby jednak miał on parametry zgodne z siecią publiczną i był zmienny, niezbędny jest kolejny element instalacji, czyli inwerter (falownik), a także rozdzielnica prądu stałego, zabezpieczająca elementy mające styczność z prądem stałym. Wykorzystywane są również odpowiednie kable podpięte do paneli, falownika oraz rozdzielnicy.
Jak szybko można liczyć na zwrot inwestycji w fotowoltaikę?
Wahanie przed podjęciem decyzji o przejściu na własną produkcję prądu na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy, powodują najczęściej wysokie koszty początkowe. Rzeczywiście, instalacje fotowoltaiczne nie należą do najtańszych inwestycji, warto jednak o nich myśleć przede wszystkim długoterminowo i perspektywicznie. Ceny prądu rosną i będą rosły, natomiast ceny części do instalacji fotowoltaiki są coraz tańsze. Żywotność instalacji wynosi obecnie co najmniej 25 lat, a czas spłaty kosztów początkowych – 6 do 10 lat. Innymi słowy: po spłaceniu kosztów poniesionych na zakup części i montaż instalacji – przez pozostały okres działania paneli korzystamy z prądu całkowicie za darmo, co w znaczący sposób wpływa na budżet gospodarstw domowych, firm i instytucji użyteczności publicznej.
Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę
Myśląc o fotowoltaice, nie zapominajmy także o jej ekologicznych aspektach. Instalacja fotowoltaiczna jest zero emisyjna, tzn. nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów czy innych substancji powstających przy użytkowaniu tradycyjnych systemów produkcji energii. Warto także zdawać sobie sprawę, że powstające w okresie letnim nadwyżki prądu można oddawać na przechowanie do sieci publicznej i korzystać z nich w nieco mniej słonecznej części roku. Podatnicy, będący osobami fizycznymi, mogą natomiast odliczać koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne od rocznego podatku dochodowego.
Dotacje i dofinansowania do fotowoltaiki w Lublinie
Innym sposobem na obniżenie kosztów początkowych inwestycji w fotowoltaikę oraz skrócenie okresu ich spłacania, jest pozyskanie dotacji bądź dofinansowań z obecnie działających programów na terenie Lublina i okolic oraz całej Polski. Są to m.in.:
-
- 1.Program rządowy Mój Prąd – w ramach którego można wnioskować o dotację maksymalnie do 5 tys. zł na elektrownię słoneczną o mocy do 10 kWp, a więc zabezpieczającą potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego.
-
- 2. Czyste Powietrze – program priorytetowy działający od 2018 do 2029, którego celem jest poprawa wydajności energetycznej oraz obniżenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dotacje w nim są przyznawane z kwoty aż 63, 3 mld złotych z budżetu, a 39, 7 mld zł dostępne jest w formie zwrotnych pożyczek. Środki przyznawane są nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale też wymianę starych pieców i kotłów oraz termomodernizację domów jednorodzinnych.
- 3. Prosument 2 – program dofinansowujący zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez dotację udzielane wraz z niskooprocentowanym (1%) kredytem udzielanym na okres 15 lat. Wnioskodawcy mogą otrzymać w nim do 100% kosztów kwalifikowanych na takie inwestycje, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, źródła ciepła opalane biomasą oraz mikrogeneracje.
Jak wybrać firmę do montażu fotowoltaiki?
Inwestorzy poszukujący możliwości zakupu oraz montażu fotowoltaiki w Lublinie oraz innych okolicznych miejscowościach, powinni korzystać z usług sprawdzonych, działających już od lat na rynku energii odnawialnych firm. Mogą one bowiem wesprzeć swoich klientów kompleksową pomocą: zarówno przy wyborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, jak i poszukiwaniu środków finansowych na ten cel. Warto więc znaleźć przedstawiciela regionalnego działającego na terenie Lublina lub okolic i pracującego dla firmy mającej za sobą już wiele podobnych realizacji.
Do czego można wykorzystać energię elektryczną z fotowoltaiki?
Nie ma ograniczeń w wykorzystywaniu wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Możesz wykorzystać ją do ogrzewania mieszkania poprzez pompę ciepła, do zasilenia kuchenki, płyty indukcyjnej, lodówki czy na oświetlenie wiszące i lampy, które znajdują się w domu. Ważne jest jednak to by wykorzystać wyprodukowaną energię w całości bowiem odkup jej przez zakład energetyczny jest w tym momencie nieopłacalny.
Prowadzisz remont w swoim mieszkaniu i szukasz pięknego oświetlenia? Sprawdź lampy wewnętrzne i zamów online w kilka chwil na Lumigo. Tylko nowoczesne modele do super wnętrz!