Fotowoltaika: obalamy najpopularniejsze mity!

Fotowoltaika to temat, który wciąż budzi w naszym kraju sporo kontrowersji, wynikających głównie z różnego rodzaju mitów krążących wokół tej technologii. Dziś postaramy się rozwiać wątpliwości co do słuszności tej inwestycji i pomóc inwestorom w podjęciu decyzji o korzystaniu z energii słonecznej.

Mit 1: W Polsce nie ma warunków do rozwoju fotowoltaiki

Jest to z pewnością jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących fotowoltaiki. Wielu potencjalnych inwestorów uważa bowiem, że inwestycja ta opłaca się jedynie w krajach o cieplejszym klimacie, gdzie występuje duże nasłonecznienie przez cały rok. W tym miejscu trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że panele fotowoltaiczne nie potrzebują wysokich temperatur, aby wytwarzać energię. Zasada ich działania opiera się bowiem na pochłanianiu rozproszonego światła słonecznego, a takie występuje także w pochmurne dni. Wysokie temperatury nie są tutaj w ogóle konieczne!

Faktem jest, że mapa nasłonecznienia Polski wyraźnie pokazuje, że zdecydowana większość obszarów naszego kraju cieszy się nasłonecznieniem, które wynosi ponad 1000 kWh/m2. Taka ilość w zupełności wystarczy, aby stawiać na rozwój naturalnych źródeł energii w naszym kraju. Dobrym argumentem może być również fakt, że nasi zachodni sąsiedzi, a więc liderzy na rynku fotowoltaicznym, mają takie same warunki, jeżeli chodzi o nasłonecznienie i w pełni korzystają z tej technologii. Nie ważne czy mieszkasz na Północy czy Zachodzie, w Lublinie również wykonamy Twoją instalację PV.

Mit 2: Inwestycja w panele fotowoltaiczne wymaga dużo formalności

W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli zdecydujemy się na tzw. mikroelektrownię o mocy do 40 kW, to nie musimy dokonywać żadnych zgłoszeń, a tym bardziej ubiegać się o pozwolenie na budowę. Całe formalności sprowadzą się do tego, że po zakończonej instalacji wyślemy stosowne pismo do dostawcy energii z prośbą o wymianę licznika. Większość firm, które zajmują się montażem fotowoltaiki, pomaga swoim klientom w wypełnianiu wniosków przyłączeniowych, co sprawia, że wszelkie formalności nie są w żaden sposób uciążliwe.

Mit 3: Konieczność częstych i kosztownych konserwacji

To mit! Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie zupełnie bezobsługowe, z uwagi na fakt, że nie zawierają żadnych części ruchomych. By panele fotowoltaiczne działały sprawnie, musimy je jedynie raz w roku umyć. W praktyce wygląda to jednak tak, że obfity deszcz skutecznie oczyści je z kurzu lub osadu. Koszty utrzymania i konserwacji paneli nie pochłaniają więc ani dużo czasu, ani tym bardziej pieniędzy.

Mit 4: Panele fotowoltaiczne z czasem tracą na wydajności

Według gwarancji producentów paneli fotowoltaicznych efektywność większości z oferowanych na rynku produktów nie spadnie poniżej 83-85% w ciągu 25 lat. Co ważne, na świecie istnieje aktualnie wiele instalacji, które działają ponad 30 lat i wciąż mają się świetnie, dlatego twierdzenie, że panele fotowoltaiczne po czasie przestaną być wydajne, jest zupełnym mitem.

Co ważne: zdecydowana większość systemów pozwala na instalację oprogramowania do monitoringu wydajności paneli, co daje nam bezpośredni wgląd w sytuację i możliwości szybkiej reakcji w razie drastycznych spadków. Ważne jest również to jaki falownik wybierzesz do swojej instalacji.

Mit 4: Fotowoltaika nie może konkurować z tradycyjnymi źródłami energii

Tego typu stwierdzenie wciąż bardzo często pada z ust wielu osób, interesujących się co prawda fotowoltaiką, ale nie mającym do tej technologii zaufania. Faktem natomiast jest, że cena ogniw fotowoltaicznych ciągle spada, rozwijają się nowe systemy, a fotowoltaika staje się coraz to bardziej dostępnym i ekonomicznym rozwiązaniem. To już nie tylko „nowinka”, ale system, który faktycznie działa.

Wciąż panuje także błędne przekonanie, że fotowoltaika to inwestycja wyłącznie dla bogatych. Aktualnie jednak koszty są znacznie niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a można je jeszcze dodatkowo obniżyć korzystając z różnego rodzaju dofinansowań czy ulg podatkowych.

Podsumowanie

Wraz z rosnącym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne, pojawia się także coraz więcej mitów dotyczących tego rozwiązania. Do podjęcia decyzji o inwestycji w tą technologię warto wiec podejść na spokojnie, biorąc pod uwagę głównie opinie specjalistów z branży. Sporo informacji, które usłyszeć można o fotowoltaice, niewiele ma bowiem wspólnego z prawą, dlatego zawsze warto je dobrze zweryfikować.