Fotowoltaika to proces wykorzystywania energii słonecznej przetworzonej na prąd, czyli energię elektryczną. Do niedawna było to nie do pomyślenia, że można wykorzystywać do tego celu coś, do czego każdy z nas ma darmowy dostęp. Energia wytwarzana taką drogą jest tak zwaną „czystą” energią i wykorzystywanie jej niemal nie wpływa negatywnie na środowisko. Aby móc korzystać z energii generowanej przez słońce trzeba zamontować na swoim dachu specjalną instalację służącą do tego celu.

Za dużo słońca – to nie problem


Jak wiemy energia słoneczna nie dociera do nas w takiej samej ilości przez cały czas. Czasem słońca mamy dużo, zwłaszcza przez letnie upalne dni. Bywają jednak też dni pochmurne, w ciągu na nasze panele fotowoltaiczne będzie padać mniej promieni słonecznych. Nierówna ilość , a szczególnie nadmiar energii słonecznej może negatywnie wpłynąć na instalację. Potrzebny jest tak zwany regulator ładowania. Jest to urządzenie, które sprawia, że akumulator nie rozładowuje się, ani nie przeładowuje. Regulowanie napięcia pozwala chronić cały układ przed uszkodzeniem. Regulator należy dobierać do specyfikacji akumulatora, a także naszych osobistych potrzeb.

Z myślą o użytkowniku – liczne udogodnienia


Do najpopularniejszych dodatkowych funkcji regulatorów ładowania należą ekrany LCD i diody, które sygnalizują nam, że cały układ pracuje odpowiednio i nic się z nim złego nie dzieje. Również funkcje czujnika zmierzchu i wodoodporność są bardzo przydatne i czynią z regulatora narzędzie o wysokiej funkcjonalności. Choć wielkość urządzenia zależna jest najczęściej od mocy to wielu producentów dba o przyjemny dla oka design i wygodę użytkowania. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości i niezawodności produktu, warto postawić na regulatory znanych firm zachodnich. Gwarantują one dobrą jakość pracy przez wiele lat.

Który rodzaj regulatora będzie bardziej odpowiedni

Jeśli mamy przed sobą wybór regulatora ładowania to z pewnością rozważamy PWM i MPPT. Oba typy różnią się zastosowaną technologią. Te pierwsze są, możnaby rzec ,bardziej podstawowe. Spełniają swoje zadanie jakim jest kontrolowanie napięcia i dobieramy je do rodzaju akumulatora. Jeśli mamy żelowe wypełnienie akumulatora, to regulator do tego z wypełnieniem ciekłym będzie niedobry. Regulatory MPPT to urządzenia, które nie tylko robią to co PWM, ale i sporo więcej. Stale kontrolują punkt maksymalnej mocy instalacji i dzięki temu pozwalają na o wiele szybsze ładowanie. Zwiększona wydajność pozwoli o wiele lepiej wykorzystywać energię, nawet gdy posiadamy dość mały akumulator, a zapotrzebowanie jest nieco większe, niż jego możliwości.

Pamiętajmy, że regulator ładowania to w niezbędny element instalacji fotowoltaiczniej. Dlatego jeśli zależy nam na generowaniu energii ze słońca najpierw zastanówmy się jaki rodzaj urządzenia wybrać, aby pasował do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Zawsze stawiajmy na znanych producentów, bo to gwarantuje wysoką jakość i niezawodność.