Marihuana jest używką produkowaną z konopi indyjskich. Jest jedną z najbardziej znanych na świecie substancji odurzających.

Marihuaną popularnie określa się susz konopny produkowany z kwiatów konopi indyjskich. Bogaty jest w substancje psychoaktywne odpowiadające za „haj”. Stosuje się ją głównie w celach rekreacyjnych, jednak ze względu na swoje właściwości znalazła ona zastosowanie również w medycynie. Po spożyciu mogą wystąpić między innymi: poprawa nastroju, zwiększenie apetytu, rozluźnienie organizmu czy stan euforyczny. Zażywanie tego narkotyku może wiązać się również z negatywnymi efektami, takimi jak mdłości, osłabienie organizmu, lęk, czy lekkie psychozy.

Co to jest marihuana i jak powstaje?

Marihuanę produkuje się poprzez zbieranie dojrzałych kwiatów konopi indyjskich poprzez wcześniejsze wysianie nasion szczepu marihuany do gleby lub doniczki. Gdy rośliny będą odpowiednio dojrzałe, a na ich kwiatach można zauważyć dużą ilość żywicy, są one gotowe do zbioru. Najczęściej ścina się wówczas całą roślinę, a nie tylko same kwiaty. Następnie oddziela się od rośliny gałęzie i liście, pozostawiając same kwiaty na łodydze. Czasem podczas obrabiania konopi zostawia się liście cukrowe, w celu zwiększenia wagi produktu. Tak przygotowane części roślin poddaje się suszeniu. Podczas suszenia marihuana nabiera swoich narkotycznych właściwości. Kiedy rośliny są wystarczająco suche, oddziela się od nich kwiaty. Istnieje także metoda produkcji marihuany przez fermentację kwiatostanów, jednak sposób ten nie jest zbyt popularny.

Sprzęt potrzebny do uprawy marihuany

Lampa w growboxie – dostarcza konopiom światła. Wybór odpowiedniej jest niezwykle ważny. Obecnie w growboxach instalowane są lampy LED – lampy energooszczędne, emitujące małe ilości ciepła, o szerokim spektrum kolorów światła. Niegdyś wyposażone były gównie w lampy CLF (świetlówki emitujące białe spektrum światła) oraz lampy MH/HPS (lampy metalohalogenkowe, wykorzystywane w fazie kwitnienia konopi, emitują światło żółte i niebieskie).

Wentylator – urządzenie, które ma za zadanie wymuszać obieg powietrza (wyżej wskazaliśmy poradnik, w którym szerzej opisaliśmy to zagadnienie).

Ważnym elementem namiotu uprawnego jest filtr węglowy. Instaluje się go na przewodzie odprowadzającym powietrze z growboxa. Ma za zadanie usuwać zapachy marihuany, wszelkie zanieczyszczenia w tym: pyły, pleśnie, grzyby i drobnoustroje. Więcej o tym przeczytasz w poradniku do uprawy Hemplo

Odblask to głównie folia, która pokrywa ściany boxa. Dzięki odblaskowi światło rozprasza się po całym obszarze uprawy.

Termostat pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz boxa – nowoczesne termostaty pozwalają na automatyczną regulację.

Grzałka pozwala na zwiększenie temperatury wewnątrz boxa.

Higroskop oraz nawilżacz powietrza pozwala na kontrolowanie wilgotności uprawy (zbyt duża wilgotność skutkuje rozwojem pleśni, zbyt mała wilgotność wysusza plantację).

Trening LST, HST i SOG, który zwiększy plony

W fazie tej można prowadzić trening konopi, jednak nie jest to obowiązkowe. Trening pozwala na osiągnięcie większego zbioru topów, ale źle przeprowadzony może zahamować rozwój rośliny. O tym, jak prowadzić trening LST i HST dowiecie się z naszego poradnika.

Innym mniej popularnym rodzajem treningu jest defoliacja marihuany – usuwanie liści w trakcie wzrostu. Konopie zamiast przeznaczać składniki odżywcze i energię na wzrost biomasy (liście, łodygi), przeznacza je na rozwój kwiatostanów co przekłada się na wielkość plonów.

Narzędzia potrzebne do przeprowadzenia SoG

Prawidłowe przeprowadzenie techniki Sea Of Green wymaga od hodowcy odpowiedniego przygotowania merytorycznego i odpowiednich przyrządów, które ułatwią pracę z konopiami. Należy pamiętać o tym, że na jednym metrze kwadratowym będzie się znajdować 9 – 10 sadzonek. Grower musi się upewnić, że każda z nich posiada wystarczająco dużo gleby do rozwoju poprawnego systemu korzeniowego.

Do uprawy SOG wymagane jest:

  • Rękawice lateksowe,
  • łopatki ogrodnicze,
  • nożyce z krótkimi ostrzami,
  • urządzenia do wentylacji
  • donice,
  • podłoże uprawne,
  • środki ochrony osobistej,
  • alkohol izoproylowy,
  • system nawadniania uprawy*.

W przypadku upraw 9 – 10 roślin na metr kwadratowy należy wykorzystać donicę o średnicy około 20 – 30 cm. Donice posiadają pojemność 7-12 litrów, co w zupełności wystarczy na prawidłowy wzrost roślin. Wykorzystanie większych donic może znacznie wydłużyć czas fazy wegetacyjnej młodych konopi. Rośliny hodowane w małych i ciasnych donicach nie rozwiną się poprawnie, co znacznie zmniejszy plon. Ze względu na charakterystykę SOG’u cyrkulacja powietrza bywa zaburzona, dlatego ważnym jest, aby grower posiadał odpowiednie urządzenia wentylujące i mieszająće

Uprawa SOG bywa problematyczna, szczególnie dla początkujących growerów. Głównym problemem występującym podczas uprawy jest odpowiednie nawadnianie. Trudno jest odpowiednio podlewać wszystkie sadzonki równomiernie, dlatego też doświadczni hodowcy stosują automatyczne systemy nawadniania konopi.

Wszystkie wyżej wymienione przyrządy można znaleźć w dobrych growshopach i sklepach ogrodniczych.

Podsumowanie

SOG jest jedną z wielu technik uprawy konopi indyjskich, która powszechnie wykorzystywana jest w przemysłowych uprawach konopi. Dzięki tej metodzie można maksymalnie wykorzystać miejsce uprawne i zmaksymalizować ilość plonów. Sea Of Green polega na zasadzeniu dużej ilości konopi na jednym metrze kwadratowym, czego skutkiem jest powstanie baldachimu z liści. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie rośliny otrzymują podobną ilość światła i wzrastają w podobnym tempie. Zaletą tej techniki jest skrócenie czasu wegetacji do dwóch tygodni. W metodzie SOG idealnie sprawdzą się niskie odmiany konopi indyjskich (https://hemplo.pl/szczepy/wszystkie/). Z metodą SOG poradzi sobie nawet niedoświadczony hodowca.