Przekształcanie energii słonecznej w prąd to nie najnowsza metoda pozyskiwanie energii, jednak ostatnio coraz częściej spotykana. Wciąż jednak wielu z nas ma wątpliwości czy instalowanie paneli fotowoltaicznych jest opłacalne. Jakie więc należy przejść etapy, aby zainstalować fotowoltaikę na swoim dachu i jakich konkretnie korzyści możemy oczekiwać?
Instalacja paneli fotowoltaicznych – zalety
Przede wszystkim posiadane panele fotowoltaiczne znacząco wpłyną na finanse twojego gospodarstwa domowego. Obniżą rachunek za prąd, a w miesiącach zimowych będziesz mógł odebrać wyprodukowane nadwyżki prądu. Istnieje także możliwość odliczenia instalacji od podatku w corocznym rozliczeniu. Zainstalowane na dachu twojego domu panele znacząco zwiększą wartość nieruchomości.
Ponadto fotowoltaika to technologia, która ciągle się rozwija i jest rozwiązaniem wygodnym w użytkowaniu. Do ich instalacji nie wymagane jest pozwolenie na budowę, a montaż przebiega sprawnie i nie wymusza konieczności ingerencji w mury domu. Firmy montujące oferują aż 25-letnią gwarancję. Panele są odporne na warunki atmosferyczne, w tym także na grad i nie wymagają konserwacji. Przez wiele lat będą się estetycznie prezentowały na dachu.
Nadto istotny jest ich wpływ na środowisko. Produkowana w ten sposób energia elektryczna pozyskiwana jest w sposób całkowicie ekologiczny. Instalacja jest cicha, nie wykorzystuje żadnych substancji chemicznych oraz nie generuje zanieczyszczeń.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – wady
Jak każda inwestycja, instalacja paneli fotowoltaicznych ma też swoje wady. Głównym problemem przy zakładaniu tego typu instalacji jest konieczność posiadania odpowiednio dużej powierzchni. Instalowanie paneli na dachu o niestandardowej konstrukcji lub z dużą ilością okien dachowych może być nieopłacalne. Należy także pamiętać, że produkcja prądu tym sposobem będzie znacząco mniejsza przy niesprzyjającej, pochmurnej pogodzie oraz zimą. Nadto ważne jest, że energia będzie produkowana wyłącznie w ciągu dnia, a na jej wydajność znacząco wpływa ewentualne zacienienie. Dla niektórych gospodarstw początkowy koszt, nawet po dodaniu ewentualnego dofinansowania może być zbyt wysoki.
Instalacja paneli fotowoltaicznych krok po kroku
- Umów się na spotkanie z indywidualnym opiekunem handlowym. Wspólnie przeanalizujcie możliwości, dokonajcie wyboru miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych w Lublinie, oszacujcie koszty i potencjalne zyski z inwestycji
- Podpisz umowę
- Poczekaj na montaż paneli
- Pamiętaj, że formalności, w tym także te związane z dofinansowaniem z programu Mój Prąd załatwi za ciebie twój doradca
- Poczekaj na podłączenie do sieci i zainstalowanie licznika dwukierunkowego
- Ciesz się produkowanym prądem i niższymi rachunkami.
Dofinansowanie z Programu Mój Prąd
Rządowy program dofinansowania „Mój Prąd” skierowany jest do osób fizycznych, które są stroną umowy przyłączeniowej. Rząd przeznaczył na ten cel ok. 1 mld zł. Jednorazowo na instalację o mocy od 2kW do 10kW można otrzymać do 5000 zł pomocy i jest to kwota bezzwrotna. Wniosek składa się po zakończeniu inwestycji, czyli w praktyce po zainstalowaniu paneli i licznika dwukierunkowego. Zwykle to doradca z firmy zajmującej się montażem paneli załatwia wszelkie związane z dofinansowaniem formalności. Otrzymane pieniądze znacząco zmniejszają koszt instalacji, która początkowo może wydawać się dość kosztowna.
Pomimo nielicznych wad, jakie mają panele fotowoltaiczne, coraz częściej decydujemy się na ich zakładanie. Szacuje się, że instalacja systemu fotowoltaicznego zwraca się ok. 5-6 latach. Ponieważ panele charakteryzują się wysoką odpornością, będą źródłem własnej energii nawet przez 20 lat. Jest to więc nowoczesna forma zmniejszenia kosztów utrzymania domu, a także dbania o środowisko.