W wielu miastach i gminach prowadzone są programy zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i zwiększenia oszczędności energii. Jednym z elementów, na które mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie, są panele słoneczne i solary.

Panele słoneczne służą do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wytwarzana w ten sposób energia jest w pełni ekologiczna i zaliczana do typu energii odnawialnej. Uzyskana w ten sposób energia pozwala bez wątpienia na częściowe, a nawet całkowite zasilenie gospodarstwa domowego w energię elektryczną.

Solary z kolei służą do pozyskiwania energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Energia w ten sposób uzyskiwana pozwala na ogrzanie domu, czy też na podgrzanie ciepłej wody, do bardzo wysokich temperatur. Solary bez wątpienia są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla posiadaczy basenów, gdyż w tani sposób pozwalają rozgrzać wodę do oczekiwanej temperatury.

Możliwości dofinansowania solarów i paneli słonecznych można szukać w sieci Internet poprzez wyszukiwanie takich fraz jak: solary dofinansowanie lub panele słoneczne dofinansowanie.