Energa wiatrowa to jedno ze źródeł czystej energii. To dzięki niej mamy prąd dla naszych gospodarstw domowych i nie obawiamy się o jutro. Energia wiatrowa jak sama nazwa wskazuje uzyskiwana jest od siły wiatru. Ta siła napędza łopaty wirnika elektrowni wiatrowej dzięki czemu uzyskuje się prąd. Energia wiatrowa to szansa na przyszłość ponieważ nie zatruwa środowiska nie powstają przy tym szkodliwe odpady czy inne tego typu skutki uboczne niszczące środowisko, DO pozyskania energii wiatrowej potrzebne są specjalne urządzenia zwane elektrowniami wiatrowymi. Takie elektrownie możemy zauważyć miejscach gdzie wiatr wieje z najwyższą mocą.

Elektrownia wiatrowa składa się z wierzy, gondoli w której znajduje się turbina oraz z wirnika z łopatkami przez które siła wiatru jest zamieniana na moment obrotowy dzięki któremu turbina w gondoli może wytworzyć prąd. Dzięki przepisom Unii

Europejskiej energia wiatrowa staje się coraz bardziej popularna. I dlatego też coraz więcej krajów rozpowszechnia budową wierz wiatrowych.